Infó a bejegyzésről:
2010. Már. 22.

Egy életen át – sport minden korban

A sportolás nemcsak fiatalon, hanem a későbbi életszakaszokban is egészséges és hasznos! Az idő múlásával azonban számolnunk kell olyan betegségekkel, elváltozásokkal, melyek befolyásolják a mozgás intenzitásának mértékét. Az egyik ilyen a csontritkulás (osteoporosis), melyet a csontok tömegének (ásványi anyag tartalmának) csökkenése, szerkezetének zavara jellemez, következménye pedig a törékenység fokozódása.

Ez a betegség férfiakon is előfordul, de főként nőknél észlelhető, ami bizonyos hormonális változásokkal (hormonhiánnyal) magyarázható. A csontsűrűség megfelelő módszerrel és eszközökkel jól mérhető, kezelésében szerepe van a gyógyszeres lehetőségeknek, a magas kalciumtartalmú ételek fogyasztásának, de nagyon fontos a mozgásterápia is.

Ennek egyik része a séta (gyalogló) program, amit alkalmanként 15-20 percig, hetente legalább 3-4-szer ajánlatos végezni. A másik fontos elem az ellenállással szemben végzett, úgynevezett izometriás edzés, ami a nagy izomcsoportokat mozgatja meg. (csípő, térd nyújtása, hátizomzat, váll erősítése, stb.) A terhelés adagolásánál mindig szem előtt kell tartani a fokozatosságot! Egy másik – az idősebb kori sportolást befolyásoló – elváltozás az ízületi kopás-gyulladás (osteoarthritis).

Ez a kórkép elsősorban a testsúlyt viselő helyeken (gerinc, csípő, térd) alakul ki, de megjelenhet bármely más ízületben is. Jellemzője a porc és a körülötte lévő csont károsodása, átalakulása, a kiváltó ok többféle: gyulladásos betegségek, reuma, fizikai túlterhelés, porcsérülés, stb. Az osteoarthritis a mozgásképesség csökkenéséhez vezet, ezzel együtt csökken az izomerő és az állóképesség, mindez egy ördögi körként tovább rontja a beteg állapotát. A korán megkezdett mozgásterápia szerencsére képes áttörni ezt az önmagát gerjesztő folyamatot, célja a mozgásterjedelem javítása, a környező izmok erejének növelésével az ízületek védelme, az esetleges károsan ható súlyfelesleg megszüntetése.

A mozgásprogram ebben az esetben is több elemből áll: 1. Szív- és érrendszeri kondicionáláshoz szükséges edzés heti 3-szor 30 percig, 2. izometriás gyakorlatok, 3. izomerősítés, 4. ízületi torna speciális gyakorlatokkal. Az edzéstervet természetesen minden esetben egyénileg, az aktuális fizikai állapothoz igazítva kell összeállítani, emellett nagy jelentősége van a lélektani tényezőknek is.


hozzászólások

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hírek, érdekességek

A legjobb zenék, Dr. Boross kedvencei – már CD-n is!

2014. dec. 05.1 hozzászólás

A Dr. Boross kedvenceit tartalmazó válogatás CD-t az alábbi üzletekben és webáruházakban vásárolhatja meg: Lemezkuckó CD bolt – http://lemezkucko.hu/ Rockdiszkont CD bolt – http://www.rockdiszkont.hu/ CDBT … Tovább a bejegyzéshez »

Dr. Boross rendel!

2014. Már. 03.34 hozzászólás

Dr. Boross rendel – zenés műsorom 2011 és 2018 között volt hallható a Lánchíd Rádióban, minden hétköznap délután, 2 és 4 óra között! A hatvanas, … Tovább a bejegyzéshez »

Várom Önöket magánrendelésemen!

2014. Már. 03.4 hozzászólás

Szeretettel várom kedves jelenlegi és leendő Pácienseimet ortopéd,- kéz- és baleseti sebészeti magánrendelésemen! Az Affidea Mammut Egészségközpontban a mozgásszervi betegségek korszerű vizsgálatát és kezelését biztosítom … Tovább a bejegyzéshez »